5 taktik, jak v sobě objevit pohodovou mámu

To nemůže být tak složité být fajnovou mámou, ne?

Těhotenství bylo v pohodě, i porod docela ušel, první týdny s miminkem byly fajn. Jasně, byla jsem unavená, ale tak nějak všechno přirozeně plynulo. Říkám si, že všichni zbytečně straší, mateřství je přece pohoda. 

A pak po pár měsících mi to došlo. Uvědomila jsem si tu obrovskou zodpovědnost, úplně novou verzi strachu, začala si klást otázky, začala příliš řešit. A to je cesta do pekel. :)

Dnes po 2 letech už vím, že pohodovou mámou se nenarodíte, ani automaticky nestanete tím, že stvoříte to nejúžasnější dítě na světě. Je to proces a vyžaduje dávku trpělivosti.

DSCF0191   DSCF0185 

Neříkám, že jsem objevila Ameriku, pořád na sobě pracuju. Ale podělím se s vámi o pár taktik, které mi pomáhají si tu mateřskou užívat čím dál víc.

#1 Nespěchám a soustředím se na to, co zrovna dělám -  Můj každodenní cíl, ve kterém se snažím pořád zdokonalovat. Díky tomu si umím lépe užít přítomnost, radovat se z obyčejných věcí, netrápit se nad banalitami a jsem tak spokojenější. Zní to celkem jednoduše, ale nejde to ze dne na den. Dítě je na to ale ideální kouč.

#2 Overthinking kills the joy (volný překlad: Příliš přemýšlení zabíjí potěšení) - Univerzální rada pro život. A při mateřství rada nad zlato. Každou mámu začnou brzy hlodat otázky - “Jsem vůbec dobrá máma?, Nemůžu to dítě pokazit?, Má se to dělat takhle nebo?" .Taky jsem se v tom šťourala, a vždy jsem prohrála. Jedinou cestou je o tom moc nepřemýšlet. Je lepší být veselá a nedokonalá než dokonalá a vystresovaná.

#3 Sedím na trojnožce - Své dítě zbožňuju nadevše, ale taky mám hodně ráda sebe i svého partnera. Snažím se čas a energii rozdělit přiměřeně mezi nás všechny. Vím, že když jednu z nožek dlouhodobě zanedbám, tak židle spadne.

#4 Nejdřív máma, potom dítě - Víte, jak v letadle musíte nejdřív nasadit dýchací masku sobě a až potom dítěti? Tento princip funguje i v běžném mateřském provozu. Např. u dětského pláče. Často cítíte beznaděj nebo máte chuť křičet taky. Jenže to nikam nevede. Zkuste se nadechnout a dokola vysvětlovat, že vše bude v pořádku. Uklidníte tím hlavně sebe, a to má pak stejný účinek i na dítě.

#5 Tvořím - Zbožňuju pocit, když něco nového vyrobím. Ať už je to produkt na e-shop, hra pro dítě, nebo jenom dekorace do domu. Je to nejúčinnější relaxace. Dokonce i experti se shodují, že podílení na kreativních činnostech generuje pozitivní emoce a pocity naplnění. Navíc člověk nemusí být žádný umělec, veškerá inspirace je dneska na internetu. 

A jaké jsou vaše taktiky na každodenní mateřské výzvy?

#mamacrafting Míša