5 taktik, jak v sobě objevit pohodovou mámu

To nemůže být tak složité být fajnovou mámou ne? Taky jsem si to dřív myslela. Dnes už vím, že pohodovou mámou se nenarodíte, ani automaticky nestanete tím, že stvoříte to nejúžasnější dítě na světě. Je to proces, a vyžaduje dávku trpělivosti.

DSCF0191   DSCF0185 

Neříkám, že jsem objevila Ameriku, pořád na sobě pracuju. Ale podělím se s vámi o pár taktik, které mi pomáhají si tu mateřskou užívat, čím dál tím více.

#1 Nespěchám a soustředím se na to, co zrovna dělám -  Můj každodenní cíl, ve kterém se snažím pořád zdokonalovat. Díky tomu si umím lépe užít přítomnost, radovat se z obyčejných věcí, netrápit se nad banalitami a jsem tak spokojenější. Zní to celkem jednoduše, ale nejde to ze dne na den. Dítě je na to ale ideální kouč.

#2 Overthinking kills the joy (volný překlad: Příliš přemýšlení zabíjí potěšení) - Univerzální rada pro život. A při mateřství rada nad zlato. Každou mámu začnou brzy hlodat otázky - “Jsem vůbec dobrá máma?, Nemůžu to dítě pokazit?, Má se to dělat takhle nebo?" .Taky jsem se v tom šťourala, a vždy jsem prohrála. Jedinou cestou je o tom moc nepřemýšlet. Je lepší být veselá a nedokonalá než dokonalá a vystresovaná.

#3 Sedím na trojnožce - Své dítě zbožňuju nadevše, ale taky mám hodně ráda sebe i svého partnera. Snažím se čas a energii rozdělit přiměřeně mezi nás všechny. Vím, že když jednu z nožek dlouhodobě zanedbám, tak židle spadne.

#4 Nejdřív máma, potom dítě - Víte, jak v letadle musíte nejdřív nasadit dýchací masku sobě a až potom dítěti? Tento princip funguje i v běžném mateřském provozu. Např. u dětského pláče. Často cítíte beznaděj nebo máte chuť křičet taky. Jenže to nikam nevede. Zkuste se nadechnout a dokola vysvětlovat, že vše bude v pořádku. Uklidníte tím hlavně sebe, a to má pak stejný účinek i na dítě.

#5 Tvořím - Zbožňuju pocit, když něco nového vyrobím. Ať už je to produkt na e-shop, hra pro dítě, nebo jenom dekorace do domu. Je to účinná mentální relaxace. Dokonce i experti se shodují, že podílení na kreativních činnostech generuje pozitivní emoce a pocity naplnění. Navíc člověk nemusí být žádný umělec, veškerá inspirace je dneska na internetu. 

A jaké jsou vaše taktiky na každodenní mateřské výzvy?

#mamacrafting Míša

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.