(Ne)vyžádané rady prvorodičkám

Jak se připravit na miminko? Na tohle téma najdete na internetu milión rad a možná ještě víc. Proč tedy píšu tenhle článek? Protože Štěpán teď oslavil dva roky a já bilancovala, jaké byly a říkala jsem si, že kdyby mi někdo tenkrát řekl, že i u mateřství platí “méně je někdy více”, možná by ty první měsíce s prckem byly pohodovější. Proto přikládám rady nebo spíše tipy, které zpětně hodnotím, že by mi moc pomohly: 

#1 Nečtěte diskuse. A když jo, tak s velkou rezervou. V každé diskusi totiž najdete úplně odlišné rady, často se rozporující.  

#2 Věřte porodníkům. Vyberte si porodnici, která je vám sympatická ať svou prezentací, nebo kladnými recenzemi. Udělejte si představu, jak byste chtěla, aby probíhal váš porod, ale pak to už nechte na nich. Jsou profesionálové a vědí, co dělat.

 #3 Udělejte si vývar a zamražte ho. Nebo poproste někoho, ať vám ho udělá. Získáte z něj energii v prvních dnech po porodu a nic neoceníte víc, než když se z porodnice vrátíte a nebudete muset vařit. Mně ho udělala tchýně a já byla neuskutečně vděčná.

 #4 Vybírejte. Méně je někdy více. Z Instagramu to vypadá, že miminko potřebuje obrovskou výbavičku a ty krásné hadříky jsou tak lákavé, ale nakonec je potřeba z každé velikosti pár oblečků (tip: online půjčovna kojeneckého oblečení www.ebuu.cz), kočárek, něco na přebalování, něco na koupání a dovybavit lékarničku. Miminko nepotřebuje na každý den novou hračku, ale spíše něco kvalitního, co ho bude stimulovat v období jeho vývoje. Spoustu toho můžete vyrobit. 

 #5 Spěte, když spí miminko. Tuhle radu jste určitě už slyšela, ale je to to nejlepší, co vám kdo může poradit. 

 #6 Instinkt neklame. Věřte mu. I když máte miminko poprvé, tak máte šestý smysl, který vám poradí. Ať uděláte cokoliv, uděláte to dobře.

 #7 Dělejte si to po svém. Kojení nebo umělé mléko? Spaní v postýlce nebo u vás v posteli? Chovat nebo vybrečet? Nedokonalá ale sebevědomá máma je mnohem lepší než “dokonalá” ale úzkostlivá. Je to jen vaše rozhodnutí, tak si do toho nenechte mluvit.

P.S. Pokud má miminko umělé mléko, kojeneckou vodu už nemusíte převařovat. Já to zjistila až po třech měsících :)

Alča #mamacrafting

tehu rady1  tehu rady2  tehu rady4